aparaty telefoniczne/CB 49 - jedyny w swoim rodzaju
W roku 1947 na terenie Czechosłowacji odnaleziono maszyny i obrabiarki, które Niemcy zdążyli wywieźć z radomskiej fabryki. Zostały one zwrócone zakładowi, a biorąc pod uwagę fakt, że załodze RWT także udało się ukryć i zachować sporą część parku maszynowego, okazało się, że na swoje miejsce wrócił prawie cały przedwojenny sprzęt. Wpłynęło to znacząco na produkcję, która mogła teraz ruszyć pełną parą.
Dlatego już w 1949 roku rozpoczęto prace nad nowym modelem, który miał zastąpić licencyjnego CB 47. Aparaty serii 49 zostały zaprojektowane do współpracy z łącznicami telefonicznymi centralnej baterii zarówno ręcznymi, jak i automatycznymi, o zasilaniu napięciem 24, 50 albo 60 V. Numer katalogowy serii oznaczono symbolami od AT-05 do AT-12, cztery ostatnie przystosowano do przyłączenia dzwonka dodatkowego.
Model 49 od strony wzorniczej stał się niezwykle popularnym, dlatego projekt ten wykorzystano do konstrukcji innych serii aparatów, różniących się głównie częścią elektryczną i przeznaczeniem. Są to między innymi: CB 491 (AT-31 do AT-40), ATBZ-CB 49 (AT-51 do AT-56), CB 55 GD (AT-64 do AT-67) a także CB 59 i CB 591, z tym że w tych aparatach stosowano inny typ mikrotelefonu: MT 08 zamiast MT 03.

Obudowę aparatu, mikrotelefonu oraz wszystkie części zewnętrzne wykonano z bakelitu. Najpopularniejszy był kolor czarny, ale produkowano też aparaty CB 49 w kolorach czerwonym i zielonym. Dziś niełatwo jest zdobyć model, w którymś z kolorów innych niż czarny, zwłaszcza w stanie gabinetowym. Niestety na razie nie trafiłem na egzemplarz, który chciałbym włączyć do zbiorów.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt