przyrządy i pomoce/Pracownie szkolne I
Zachowało się tych prezentacji z dawnych lat niezwykle mało. Jak dotąd nie spotkałem się także z faktem zbyt częstego występowania takich przedmiotów np. na Allegro czy innych aukcjach. Może gdzieś tam sobie leżą zapomniane, bo chyba nie wszystkie skończyły na wysypisku.
Całkiem niedawno udało mi się zdobyć parę sztuk tych prezentacji, i to w zupełnie niezłym stanie – choć wymagającym renowacji oczywiście (szczególnie niektóre materiały umieszczone w szklanych fiolkach - nie wytrzymały próby czasu). Trwają prace konserwatorskie, fotografie będę umieszczał w miarę możliwości w galerii. :-)

Modele i pomoce naukowe staram się zdobywać, poszukując stanów (a jakże :-) możliwie jak najlepszych. Tak jak w przypadku innych przedmiotów użytkowych – zadanie nie należy do łatwych. Wszelkie przyrządy służące do prezentacji, spełniając swe zadanie narażone są na wyjątkowe zużycie i uszkodzenia.
Dzięki Bogu, projektanci zdawali sobie doskonale sprawę z faktu, iż intensywna eksploatacja przyczynia się do zużycia przyrządów i urządzeń, dlatego stosowali do ich konstrukcji dobre i trwałe materiały: metal, bakelit, drewno, szkło. Przyrządy odpowiednio zaprojektowane, oprócz trwałości posiadały także walory estetyczne.

W dzisiejszych czasach jednego i drugiego tak bardzo brak obecnie produkowanym przyrządom, w których króluje plastikowa tandeta, oraz estetyka bliska zeru absolutnemu. Od reguły są oczywiście wyjątki ale... bardzo śladowe.

powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt