przyrządy i pomoce/Seria UM
Na początku lat 70. UM’y-3 i 4 przeszły kolejny lifting. W katalogu wydanym w roku 1971 prezentującym przyrządy pomiarowe produkowane w latach 1969 i 1970, pod symbolami UM-3B i UM-4B znajdziemy mierniki wykonane w odmiennej formie wzorniczej i z nowymi rozwiązaniami technicznymi. No cóż, lata 70. właśnie się rozpoczynały... wraz z nimi klasyczny bakelit odchodził pomalutku w kierunku lamusa, a dynamiczny rozwój technologii produkcji tworzyw sztucznych - wkraczał w większość dziedzin przemysłu. Nowe obudowy wykonane w technologii wtrysku wysokociśnieniowego tworzywa sztucznego otrzymały cztery nowe mierniki: UM-3B, UM-4B, UM-5B oraz UM-7T.
Korpus przyrządów w swojej nowej odsłonie składa się z dwóch części: dolnej i górnej. Obydwie wykonano z czarnego tworzywa sztucznego, starając się nadać całości nowoczesnego kształtu: zniknęły miękkie linie, zaokrąglone brzegi i obłe wykończenia… W ich miejsce pojawiły się tak charakterystyczne dla polskiego wzornictwa lat 70. ostre krawędzie, zdecydowane, geometryczne bryły przenikające się ze sobą pod różnymi – ale regularnymi – kątami.
Parę elementów pozostawiono (jak przy okazji poprzedniego liftingu obudowy UM’a3 z przełomu lat 50. i 60.) bez zmian: pochylenie skali ustroju pomiarowego ułatwiające odczytywanie wskazań miernika przy pracy w pozycji siedzącej pozostało (nawet delikatnie je powiększono, projektując w tym celu specjalny, wystający element obudowy). Zachowano też układ trzech przełączników pokrętnych: głównego, lewego i prawego, tak jak w poprzednich UM’ach. Zmieniła się tylko ich forma, która nawiązuje do całości: nie są to już bakelitowe „landrynki” o obłym kształcie. Zastosowano nowoczesne pokrętła o ostrych kształtach, wykonane z jasnego tworzywa sztucznego.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6 7
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt