przyrządy i pomoce/Seria UM
Mierniki typu UM zaczęto produkować pod koniec lat 50. w Zakładach Wytwórczych Przyrządów Pomiarowych w Warszawie im. J. Krasickiego, które wtedy oznaczano symbolem A-3 (dopiero w roku 1964 wrócono do przedwojennej nazwy "ERA"). W tym czasie, na światowych rynkach ukazywały się uniwersalne przyrządy pomiarowe o stosunkowo dużych czułościach i dobrej formie wzorniczej, więc zapotrzebowanie na tego typu urządzenia zgłaszano także i w naszym kraju... O ile produkcja LUMELA zmierzała w kierunku opracowywania i wdrażania tańszych i prostych przyrządów, które byłyby dostępne dla hobbystów i radioamatorów (to że w praktyce wyszło to inaczej - to już inna sprawa...), to wyroby ERY - celowały w rynek mierników przeznaczonych dla zakładów produkcyjnych, laboratoriów i pracowni, które mogły pozwolić sobie na zakup sprzętu droższego ale i lepiej wyposażonego.
Dla takiego odbiorcy zaprojektowano i produkowano mierniki uniwersalne serii UM. Oczywiście czas i realia życia codziennego weryfikują każde plany, z czasem więc i w serii UM pojawiły się przyrządy prostsze, nawiązujące do klasy LAVO (choć modele LAVO 2 i 3 z pochodnymi - świetne przecież - postawiły poprzeczkę na wyższym poziomie niż zakładano:-), jednak trzonem rodziny - pozostały mierniki uniwersalne przeznaczone do pomiaru prądu i napięcia stałego i przemiennego oraz oporności, do stosowania w laboratoriach pomiarowych, w elektrotechnicznych zakładach naprawczych, przy pracach elektromonterów i elektroników oraz wszędzie tam gdzie wymagano większej dokładności i niezawodności od używanego sprzętu. Mierniki UM-3 w latach 60. były podstawowym wyposażeniem wielu warsztatów i pracowni, używano je chętnie ze względu na wiele zakresów pomiarowych, prostą obsługę i dużą wytrzymałość.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6 7
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt