przyrządy i pomoce/Rodzina LAVO
W nowym przyrządzie, zmianę zakresu pomiarowego zaprojektowano podobnie jak w modelu LAVO-1, za pomocą gniazd wtykowych. Nowym rozwiązaniem był natomiast sposób opisu gniazd polegający na nadrukowaniu oznaczeń zakresów na listwie sprzężonej z przełącznikiem rodzaju pracy. Listwa ta służyła także do blokowania dostępu do gniazd, które nie były używane w danym pomiarze (np. ustawienie przełącznika na symbolu pomiaru rezystancji, powodowało że gniazda pomiarowe prądu i napięcia były niedostępne).

Obudowę i podstawę LAVO-2 opracowano w technologii wtrysku tworzywa ABS, a kolory zastosowano takie jak w przypadku modelu LAVO-3, tj. szarozielona góra i biały dół korpusu miernika. Studiując historię tej serii mierników LUMELa oraz przeglądając to co zachowało się na rynku wtórnym, nie znalazłem informacji o zastosowaniu innej niż wyżej opisana kolorystyki. Jedynie następca LAVO-2, oznaczony symbolem LAVO-21 produkowany był w kolorach pomarańczowym oraz czarnym. Z opisu wynika, że dotyczyło to raczej egzemplarzy produkowanych na eksport, chociaż z drugiej strony – udało mi się niedawno zdobyć do kolekcji pomarańczowe LAVO-21 w wersji produkowanej na rynek krajowy. Doszedłem zatem do wniosku, że być może produkowano modele w innym kolorze niż typowy (szarozielony) także na rynek wewnętrzny.
Albo (co jest również bardzo prawdopodobne) z prefabrykatów przeznaczonych dla serii eksportowej, zmontowano edycję krajową.
W jednym i drugim przypadku – pomarańczowe LAVO-21 w idealnym, fabrycznym stanie zachowania jest to rarytas i dość rzadki egzemplarz :-)
C.D.N.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt