przyrządy i pomoce/GALWANOMETR, moja historia :-)
Galwanometry i galwanoskopy uważane są za najstarsze pomiarowe przyrządy elektrotechniczne. To urządzenia niezwykle czułe, służące do wykrywania i pomiarów prądów o bardzo małym natężeniu i napięciu, do mierzenia ładunków elektrycznych oraz stosowane jako wskaźniki zaniku prądu (zwane także wskaźnikami zera lub równowagi) w układach pomiarowych, to jest: mostkach zestawianych oraz autonomicznych - laboratoryjnych i technicznych.
Współcześnie praktycznie niespotykane w klasycznej postaci: wyparte przez elektroniczne, cyfrowe urządzenia pomiarowe… poszukiwane przez hobbystów i kolekcjonerów oraz wszelkiej maści miłośników dawnej techniki, dla których tradycyjny układ pomiarowy z płynącą po skali wskazówką, jest bardziej czarodziejski niż bezduszne migotanie cyfrowych wyświetlaczy…
Wędrując przez dzieje techniki pomiarowej znajdziemy ich – galwanometrów i galwanoskopów - naprawdę spore ilości. W znakomitej większości są pięknymi konstrukcjami, które zachwycają starannością wykonania, stylistyką opracowania oraz precyzją z jaką pracują. :-)

Prawdziwe małe dzieła sztuki inżynierskiej i wzorniczej, festiwal mechaniki precyzyjnej i pokaz rzemieślniczej finezji! (tego ciągu określeń używam chętnie także w przypadku opisywania innych wspaniałych konstrukcji mechanicznych: urządzeń wymyślonych do zapisu dźwięku - magnetofonów…).
Ale do rzeczy...
Możemy przyjąć, że historia galwanometru zaczęła się w roku 1820...
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt