przyrządy i pomoce/MUR 4: supermodel z lat 60.
Nie znajdziemy go w większości katalogów z lat 60. Nie ma go też w katalogu mierników przenośnych 67-A, wydanym w roku 1971, w którym – jak dowiadujemy się z części wstępnej opisującej przedmiot publikacji – prezentowane są wszystkie przyrządy produkowane w Polsce seryjnie w roku 1969 oraz te, których produkcję rozpoczęto w 1970 oraz na przełomie lat 1970-71. Na jednym z posiadanych przeze mnie egzemplarzy MUR’a-4, widnieje obok numeru seryjnego rok 1969, na innym – 1966. Dlaczego nie umieszczono miernika MUR w katalogach? Bardzo możliwe, że jest tak za sprawą producenta: większość opracowań katalogowych, prezentujących urządzenia pomiarowe w latach 60. i 70. dotyczy urządzeń produkowanych przez Zakłady ERA, Lubuski LUMEL oraz WZT, natomiast mierniki MUR to produkt TSP ENERGIA Warszawa – firma, której nie udało mi się na razie namierzyć, ani znaleźć materiałów dotyczących jej historii. Prawdopodobnie dawno już nie istnieje (jak większość zakładów produkcyjnych), albo została przejęta przez nowy podmiot.

MUR-4 jest naprawdę przyrządem wyjątkowym, i wśród jego rówieśników trudno by było wskazać inny model o podobnych parametrach i wzornictwie (no, powiedzmy - forma plastyczna za UM'em 3 1962...:-). Klasa dokładności nie odbiegała od norm stosowanych w miernikach uniwersalnych produkowanych w latach 60. i wynosiła odpowiednio 1.5 przy prądzie stałym i 2.5 przy przemiennym. Natomiast cechą, która zdecydowanie wyróżniała miernik MUR-4, to zakres mierzonych wielkości: oprócz prądu i napięcia stałego oraz zmiennego i rezystancji, MUR-4 przystosowany był do pomiarów poziomu tłumienia i przenoszenia oraz pojemności.

powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt