magnetofony/Mk 122 - mały brat
Mniejszy brat modelu 125 ukazał się na polskim rynku na początku roku 1973, czyli plus/minus dwa lata po premierze pierwszego magnetofonu kasetowego. Producentem były także warszawskie Zakłady im. Kasprzaka. W nowym magnetofonie wykorzystano zasadnicze podzespoły mechaniczne z MK-125, dlatego podstawowe parametry techniczne nie uległy zmianie.
Na pierwszy rzut oka widać wyraźnie, że MK-122 jest mniejszy od swojego poprzednika, ale ogólny design jest w tym samym stylu: elementy obudowy, detale i wykończenia, klawisze, wskaźnik wysterowania... Zmniejszenie wymiarów uzyskano przez zastosowanie mniejszego głośnika i zmniejszenie mocy wyjściowej magnetofonu, w wyniku czego można było zastosować mniejszy zestaw baterii zasilających. Kolejnym uproszczeniem mającym wpływ na gabaryty układu elektronicznego był brak w MK-122 automatycznej regulacji poziomu zapisu. Zmianą na plus w stosunku do modelu 125 było zastosowanie wbudowanego zasilacza sieciowego, pozwalającego włączyć magnetofon bezpośrednio do sieci prądu zmiennego. Włączenie zasilania bezpośredniego automatycznie odłącza baterie.
Szczegóły konstrukcji, które dają się zauważyć przy eksploatacji MK-122 inne niż występujące w modelu 125 to m.in pokrywa kasety, otwierana ręcznie a nie przy pomocy klawisza "stop" oraz potencjometr - umieszczony poziomo pod klawiszami obsługi. MK-122 produkowany był także w popielatym kolorze obudowy.

W moich zasobach posiadam parę egzemplarzy MK-122, różniących się m.in właśnie kolorem obudowy. Magnetofony pochodzą z połowy lat 70.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt