literatura/Katalogi, katalogi...
Są podstawowym materiałem, bez którego nie sposób byłoby się zorientować w asortymencie poszukiwanych walorów. Kiedyś, drukowane dla potrzeb klientów zamawiających rozmaite produkty, dziś – nieoceniona pomoc dla zbieraczy i kolekcjonerów tworzących swoje zbiory… Zawierają szczegółowe dane techniczne oraz historyczne, są zasobem materiałów ikonograficznych, dzięki którym wiemy czego tak naprawdę szukamy.
W swojej bibliotece posiadam rozmaite wydawnictwa katalogowe, które odpowiadają tematom mnie interesującym, ponieważ nie wyobrażam sobie tworzenia jakiejkolwiek kolekcji przedmiotów bez wsparcia merytorycznego… Dla kolekcjonerów malarstwa, grafiki, rzeźby i innych, klasycznych dzieł sztuki, drukowane są rozmaite opracowania zawierające aktualne notowania aukcyjne, dane o dostępności wybranych pozycji na rynkach itp. W zakresie, który interesuje nas, kolekcjonerów rzeczy zwykłych :-) nie doczekaliśmy się jeszcze podobnych wydawnictw współczesnych (inaczej sytuacja wygląda w świecie miniaturowych modeli i zabawek, tutaj jest sporo interesującego materiału, zwłaszcza dotyczącego firm zagranicznych), tak więc podstawowym źródłem dokumentacji pozostają wydawnictwa oryginalne, powstałe w czasach przedmiotów i urządzeń, które opisują. Często zdarza się, że poszukiwane wydawnictwa osiągają np. na aukcjach ceny bardzo wysokie. Dzieje się tak dlatego, że sporo wydawnictw i kart katalogowych to rzeczy dosyć rzadkie i trudne do zdobycia. Jednak systematyczne i staranne poszukiwania przynoszą efekty i biblioteka stale się powiększa… :-)
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt